Sycylia - co warto wiedzieć

Awatar użytkownika
wowa

Sycylia - co warto wiedzieć

Postautor: wowa » piątek, 24 mar 2017, 16:51

INTERNET | CO KUPIĆ
INTERNET
Jak na dziś - nie wiele wiem.
Z wątku Interent mobilny we Włoszech, jaki starter najlepszy - linki do najważniejszych sieci komórkowych we Włoszech:
Trudno z tego coś wydziamgać z ew. znajomością w temacie tylko "łaciny". Na pierwszy rzut oka - za darmo, bo najczęściej widziałem "GRATIS" :evil:. Jakby się komuś z polacco-italiano zechciało pogmerać w tym i coś napisać w normalnym języku :roll:, byłbym dźwięczny. Nie musi być zasięg ogólny - wystarczy taki ograniczony do większych miast, ale nie oparty na sieci hot-spotów jak na Malcie - tam to się zupełnie nie sprawdza - taki totolotek.

Podobno (informacje z jednego źródła):
  • istnieją na Sycylii przestrzenie publiczne oznaczone jako WiFi free spot, ale gdzie?
  • funkcjonują kafejki internetowe internet point, ok. €3-4/godz.
  • funkcjonują phone center, zwykle w okolicach dworców kolejowych, €1-2/godz., należy zostawić dokument tożsamości
Jeśli nie uda się z Internetem mobilnym na kartę, pozostanie spróbować w...? (to na podstawie innych podróży):
  • obiekty gastronomiczne, przy okazji konsumpcji; ale to nie dotyczy "street food"
  • w miejscu noclegu; nie zawsze dostęp jest darmowy
  • biblioteki; najczęściej tylko na bibliotecznym komputerze, bez dostępu przez WiFi; drukowanie kart pokładowych - generalnie bez problemu w wielu krajach
  • McDonald; choć pojawiają się z tym już problemy, np. w okolicy centrum w Krakowie nawet do toalety trzeba mieć kwitek z kasy, a co z nieskonsumowaną bułką :lol:?
  • urzędy samorządowe; temat jak rzeka, różnie w różnych krajach, a nawet w jednym województwie-prowincji
  • parkingi przyszpitalne (podobno we Włoszech wydane zostało prawo nakładające na szpitale obowiązek udostępniania pacjentom Internetu szerokopasmowego :thumb up:)
KAŻDA PRAKTYCZNA INFORMACJA W TEMACIE "INTERNET" będzie mile widziana

Wpis powyprawowy z wyjazdu "Wielkanoc'2017 na Sycylii" dot. Internetu
dn. 19.01.2018
  • Przed wyjazdem wydrukowałem część materiałów, część zapisałem do PDF'ów; do korzystania w trybie off-line.
  • Dostęp do Internetu: na lotniskach, w knajpkach, restauracjach (po prostu wybiera się te z Wi-FI), na noclegach (czasem płatny, czasem darmowy w wyznaczonym miejscu); generalnie wystarczało na obsługę poczty w miarę na bieżąco. Tu wspomnę "restaurację" przy plaży, z której prowadzi droga na Schody Turków k/Agrigento: hasło dostępu dostarczył kelner "na apetizer", a potem boską :obiad: Pasta al nero di sepia, do tego :piwo: "zielony kapelusz" (taka nasza nazwa tego najpopularniejszego) i... zapomnieliśmy o Internecie :lol:.
  • Telefon z przywiezioną kartą dostępową do Internetu : rezerwacja noclegów po drodze, na bieżąco, gdzie wypadnie. Na biura IT nie ma co liczyć, bo jak już przyjedziesz do miejscowości wieczorem, to zamknięte. Dziś, po zmianie prawa, można korzystać na wyjeździe z polskiego telefonu w ramach roamingu bezpłatnego(to już nieaktualne), tylko należy sprawdzić, jaki limit danych przypada na wyjazd zagraniczny, bo ponad limit może być słono.
Generalnie: większych problemów w temacie Internet nie było; udało się odpocząć od filmów, gier, itd. on-line.

Dopisek-korekta dot. dopłat do roamingu
dn. 25.01.2018
Kilka miesięcy czekały umieszczone wyżej informacje na wpis, a po sześciu dniach dowiaduję się, że stają się nieaktualne. Co za zbieg... :roll:
Okazuje się, że jednak zapłacimy za roaming. Jeszcze tylko jedna z wielkich krajowych sieci komórkowych nie zwróciła się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dopłaty do tych połączeń. Pewnie do wakacji wszystkie sieci staną jednym frontem do klienta :twisted:. Fakt, to groszowe dopłaty, ale przez tyle lat zapowiadane było, iż będzie darmo - dzięki UE, a tu jakiś "efekt łóżka wodnego" :nie: - co to (autocenzura) jest?
A skoro te nasze polskie sieci są takie "bidule" (jak wynika z artykułu) to dodam, że na Sycylii posługiwaliśmy się kartą brytyjską, nie rodzimą, a to było jeszcze przed wejściem w życie unijnych przepisów o "darmowym" roamingu. Bez większych ceregieli można znaleźć w brytyjskim Internecie kartę za 5GBP/miesiąc z 2-3 h rozmów, setkami darmowych SMS-ów i 300MB-2GB transferu / wszystko na miesiąc (a taka cena przy minimalnej ustawowej stawce wynagrodzenia w GB za godzinę od ok. 6 do ok. 9 GBP, zależnie od regionu) - takie brytyjskie firmy internetowe to dopiero muszą być bidule. Jakiś haczyk-ograniczenie? Takie karty muszą być przez większą część roku używane na terenie UK - to ograniczenie generalne, typowe dla kart krajowych w UE.

INTERNET | CO KUPIĆ

CO WARTO BY PRZYWIEŹĆ Z SYCYLII?
wg. primocappuccino.pl

1. Miele dell'Etna - miody spod Etny: kasztanowy (Miele di Castagna), spadziowy (Miele di Melata), cytrynowy, pomarańczowy, tymiankowy, eukaliptusowy, pistacjowy, orzechowy, wielokwiatowy, koniczynowy; do nabycia np. na parkingu pod stacją kolejki na Etnę (ale co z ceną w tym miejscu turystycznym); nie przejdą w bagażu podręcznym (małe, "turystyczne" słoiczki przeszły)
  2. Pasta di Pistacchio - pasta pistacjowa, migdałowa albo z orzeszków ziemnych
  3. Vino siciliano - sycylijskie wino: (z wyższej półki) Nero d’Avola, Grillo, Noto, Etna, Zibbibo, Camelot, Santagostino, Hugonis, Pantelleria; (słynne na świecie) Marsala: wzmacniane, podobne do porto i sherry; degustacja i zakup - najlepiej w Cantine Florio w Marsali; (dla zakochanych) Vino alla Mandorla: migdałowy smak, pochodzi z Castelmola, na oryginał można trafić w Caffe Antico San Giorgio; non-name'y - wina domowej produkcji: można kupić na bazarze, do street food (uwaga: może być bardzo mocne), albo gdzieś przy jakiejś lokalnej drodze znaleźć jakieś gospodarstwo, przed którym wystawione są butelki, podegustować, ponegocjować i kupić kilka litrów za kilka euro, bez konserwantów bo skąd by to świństwo brali
  4. Fuoco dell’Etna: (?)nalewka owocowa, 70%; najpierw zasłodzi, chwilę później wstrząśnie wnętrznościami
  5. Pesto Siciliano: czerwony sos-pasta z oliwy, suszonych na słońcu pomidorów, sera, orzeszków; wersja pesto pistacjowego może zawierać aż 70% pistacji
  6. Salame di pistacchi (z pistacjami), wieprzowe:Salame di suino nero dei Nebrodi (czarne|z czarnej świni) i Salame dei due monti
  7. wyroby z lawy: taki sycylijski smaczek; ceny zaczynają się już od €1
  8. Ceramica di Caltagirone: ceramika, przepiękne wzory, ręczna solidna robota i zatykające dech w piersi ceny
  9. Triskelion: symbol Sycylii; może być odlany z lawy albo ceramiczny; nie każdemu się to podoba
  10. instrumenty rodem z Sycylii: friscalettu – gwizdek|flet; quartara – dziwna waza, która gra; drumla i mandulinu – mandolina oraz harmonica – harmonijka ustna; tamboru – tamburyn; marranzanu – na tym instrumencie gra wiatr; chitarra - gitara; ciancianeddi - charakterystyczna perkusja
kolaż-ceramika.jpg
kolaż-ceramika.jpg (379.19 KiB) Przejrzano 120 razy
kolaż-instrumenty.jpg
kolaż-instrumenty.jpg (203.86 KiB) Przejrzano 120 razy

Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii dot. listy CO WARTO BY PRZYWIEŹĆ Z SYCYLII?
dn. 26.01.2018
  • Ad. 1. Miele dell'Etna
    Nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, gdzie kupiliśmy; na pewno próbowaliśmy miodki pod stacją kolejki na Etnę, a przed powrotem sprawdzaliśmy, czy słoiczki zmieszczą się w woreczku na liquidy - zmieściły się trzy. Cena zakupu 10 EUR, ilość: 4 słoiczki po 130 g, czyli: 0,52kg/10EUR; objętość każdego słoiczka: 104 ml - i to wygląda na to, że sequritasom (bo jak ich nazwać po polsku?) nie przeszkadza.
    Co do smaku - ale to oczywiście rzecz gustu - wstępnie napaliłem się na kasztanowy, ale najbardziej wyrazistym okazał się cytrynowy. Jednak wolę nasze łagodne białe, np. z głogu, jesienny nawłociowy z witaminą C oraz ostre, piekące ze spadzi iglastej.
  • Ad. 2 Pasta di Pistacchio: bardzo fajna; przyciąga nietypowym dla nas wyglądem i smakiem. Nawet nie przymierzaliśmy się do przywiezienia w bagażu podręcznym - nie te możliwe najmniejsze gabaryty.
  • Ad. 4 Fuoco dell’Etna: przetestowaliśmy pod stacją kolejki na Etnę; pierwszy kontakt - wcale nie za słodka; pierwszy naparstek - a gdzie ona tam mocna, najwyżej 45 volt; w sumie: pozytywne wrażenie, a MLP, co czystą ponad 40 vol wypije tylko w dobranym towarzystwie, przyssała się do kielonka i musiałem użyć przemocy psychicznej, by odzyskać do niego dostęp; cena: 4EUR za kielonek 50 ml - zatem niebotyczna w stosunku do sklepowej, a w dodatku jestem przekonany, że trunek był chrzczony. Możliwe, że tak go się serwuje, ale wolałbym chrzest zobaczyć na własne oczy. Jest decyzja, że tym razem na samym początku nabędziemy jedną butelkę i sukcesywnie osuszymy. Tylko co z tą chemią? A jak zadziała? Łoł. :roll:
  • Ad. 6 Salame di pistacchi: taka odmiana; w pierwszym momencie pomyślałem, że zanieczyszczona; nie przetrwała do lotu.
  • Ad. 7 i 9 wyroby z lawy & Triskelion: nie przypadł mi do gustu ceramiczny symbol Sycylii, natomiast ten z lawy - a owszem; tylko jak został z lawy odlany? takiej płynącej? nonsens; może tuff wulkaniczny ścierany jest na proszek, mieszany z jakimś utwardzaczem i z tego robione są odlewy na zimno, jak z gipsu. Efekt, moim zdaniem, bardzo fajny i teraz czarny, lawowy triskelion wisi na poczetnym miejscu, w kolekcji kapeluszy i tradycyjnych nakryć głowy, bo jakoś nie wpadło nam nic w oko z tego asortymentu na Sycylii; teraz zastanawiam się nad coppolą (czapka z daszkiem, uszyta tradycyjnie z tweedu), ale ta ma krótką tradycję.
  • Ad. 10 instrumenty rodem z Sycylii: tak długo żeśmy się zastanawiali, że w końcu kupiliśmy drumlę... na Maderze :lol:.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
obrazek
Generalnie: paczuszka kilka kilo do wysłania da się uzbierać bez problemu. Jeśli takową wysyłamy, stosujemy: adres odbiorcy w Polsce i adres nadawcy rodziny mieszkającej za granicą w kraju Europy Zachodniej; gdyby się nie zdążyło odebrać w Polsce, to może odeślą na adres zwrotny rodziny; listonosz polski stwierdził, że to powinno zadziałać, ale może być dodatkowa opłata dla ostatecznego odbiorcy, a nie tylko bezpłatny "zwrot" przesyłki.

Ostatnio zmieniony środa, 21 mar 2018, 17:31 przez wowa, łącznie zmieniany 16 razy.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Re: Sycylia - co warto wiedzieć

Postautor: Tom_Cat » piątek, 24 mar 2017, 21:55

Poruszyłeś dość trudny temat. Z internetem w Italii, jest jak z trafieniem szóstki w Lotto. :lol: Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać od tego zasugerowanego porównania. Konrad miałby w tym temacie więcej do dodania. :mrgreen:
Niestety nie masz żadnej gwarancji, bez względu na wybór operatora, że internet będzie tam gdzie go potrzebujesz. Może też pojawić się w niespodziewanym miejscu (jest na jakiejś dzikiej plaży, a w miasteczku już niekoniecznie). Szybkość internetu mobilnego może odbiegać też od deklarowanej przez operatora w zależności od miejsca dostępu.
A nie zastanawiałeś się jak to będzie się prezentować jak "weźmiesz" internet ze sobą z Polski? Od połowy czerwca zostają zniesione opłaty roamingowe i cena jest taka jak stawki w kraju. A telefon "dobiera" sobie dostępną sieć, wiec można uniknąć, braku zasięgu, który przy wyborze włoskiego operatora na miejscu, może trochę doskwierać.
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » wtorek, 4 kwie 2017, 20:40

Dzięki za informację. Odpuściłem temat Internetu na Sycylii; zobaczymy w praktyce. Szkoda, że nie zainteresowałeś się "internetem przyszpitalnym", który jeśli działa, to w całych Włoszech. Mogłem powyszukiwać szpitale w większych miejscowościach, ale i tak właśnie zauważyłem na dopiero co wgranej mapie GPS Sycylia, że na jednej warstwie jest pełno niebieskich krzyżyków i nic nie muszę już sam szukać. Tylko może być jak z organizacjami turystycznymi z listy - nie wszystkie udzielają informacji turystom, pewnie i z "niebieskimi krzyżykami" od służby zdrowia może być tak samo.
Z internetem w Italii, jest jak z trafieniem szóstki w Lotto. :lol: Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać od tego zasugerowanego porównania.
Znowu nie łapię, dlaczego przepraszasz. A co do totolotka; szansa wygrania jeden : kilkunastu milionów - czyli nie ma szans; przez 60 lat średnio rocznie wygrywało 16 osób na trzydzieści kilka milionów Polaków. Ale jest jeszcze jeden poważny problem - jak wygrasz, to musisz sobie zdać sprawę, że teraz masz 4,5 tys. większe szanse na to, że cię na drodze samochód zabije (jeszcze jakieś dziesięć lat temu to było 10 tys. razy większe). A przecież znajdzie się jeszcze kilka "skutecznych osób", chętnych do dokonania wtórnej redystrybucji dochodu narodowego.
Może też pojawić się w niespodziewanym miejscu (jest na jakiejś dzikiej plaży, a w miasteczku już niekoniecznie).
Mój mobilny tak działa; to jest nawet czasem zabawne, jak się w dziwnym miejscu "zainstaluję", ale za granicę go nie mogę wziąć, bo tak mam w umowie (Internet na mobilny modem).

Tom_Cat, tak w ogóle to dzięki za wszystko, póki co... i mój ulubiony guzik
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Forumowiczów z okazji Świąt Wielkanocnych
wielkanoc.gif
wielkanoc.gif (12.55 KiB) Przejrzano 115 razy
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » środa, 5 kwie 2017, 23:57

wowa pisze:Szkoda, że nie zainteresowałeś się "internetem przyszpitalnym", który jeśli działa, to w całych Włoszech.

Wynika to z tego, że na moje dotychczasowe potrzeby wystarcza mi internet komórkowy. :mrgreen:
wowa pisze:Znowu nie łapię, dlaczego przepraszasz.

Rozbawiło mnie to z tym totolotkiem. I zapomniałem z tego wszystkiego, żeby nie wstawiać "przepraszam". A później tak dziwnie to wychodzi. :mrgreen:
wowa pisze:Mój mobilny tak działa; to jest nawet czasem zabawne, jak się w dziwnym miejscu "zainstaluję", ale za granicę go nie mogę wziąć, bo tak mam w umowie (Internet na mobilny modem).

Nie mam takich ograniczeń. Zmonitoruj czy w Twojej umowie coś się zmieni od czerwca.
wowa pisze:Tom_Cat, tak w ogóle to dzięki za wszystko, póki co... i mój ulubiony guzik

Żebym w samozachwyt nie popadł. :lol: Jeśli coś jest tylko możliwe technicznie, nie narusza bezpieczeństwa i mam na tyle czasu, to można zawsze coś zdziałać. ;)
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » piątek, 19 sty 2018, 17:44

W pierwszym poście wątku dodałem "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii" dotyczący Internetu.
Tom_Cat pisze:
wowa pisze:Tom_Cat, tak w ogóle to dzięki za wszystko, póki co... i mój ulubiony guzik
Żebym w samozachwyt nie popadł. :lol:
No kurcze, a czemu nie? A w dodatku mam pewne plany co do guzika, a nie wiem, czy "cne" :?.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » środa, 24 sty 2018, 11:44

wowa pisze:W pierwszym poście wątku dodałem "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii" dotyczący Internetu.

:thumb up: Wspaniale. Teraz są już informacje praktyczne, że po zmianie prawa - działa. ;)
wowa pisze:A w dodatku mam pewne plany co do guzika, a nie wiem, czy "cne" :?.

Napisz w odpowiednim wątku, to zobaczę jakie masz plany i co można zrobić. ;)
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » piątek, 26 sty 2018, 18:42

Tom_Cat pisze:
wowa pisze:W pierwszym poście wątku dodałem "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii" dotyczący Internetu.
:thumb up: Wspaniale. Teraz są już informacje praktyczne, że po zmianie prawa - działa. ;)
Może trochę nieprecyzyjnie napisałem; my byliśmy jeszcze przed zmianą prawa; nie doświadczyliśmy, jak teraz działa. A posługiwaliśmy się kartą brytyjską - te najatrakcyjniejsze potrafią być dwa-trzy razy tańsze od polskich, ale większą cześć roku muszą spędzić w GB, i to było wymagane już przed wprowadzeniem nowego prawa (tak mi się wydaje).

W pierwszym poście wątku "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii", w części dot. Internetu, dodałem "Dopisek-korekta dot. dopłat do roamingu", dn. 25.01.2018. Jednak roaming za darmo nie będzie :evil:.
UWAGA: przy wprowadzaniu korekt przydałoby się przekreślać nieaktualne już informacje np. tagiem >strike<. Czy można coś takiego wprowadzić?

W pierwszym poście wątku "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii", w części dot. listy "CO WARTO BY PRZYWIEŹĆ Z SYCYLII?", dn. 26.01.2018, dodałem uwagi o zakupionych przez nas przedmiotach z listy.

I jeszcze raz wrócę do "samozachwytu". Możliwość uzupełniania pierwszego posta generuje problem, że obserwator wątku może zmiany nie zauważyć (dlatego o ważnych dopiskach informuję w nowym poście, na końcu wątku). Jednak jest to pomysł genialny i ten, kto to wymyślił na tym forum, może sobie zasłużenie "przebywać w stanie samozachwytu" i tylko jeszcze myśleć, co by tu jeszcze wymyślić genialnego. Jeśli w pierwszym wpisie zgromadzone są najważniejsze informacje z wątku, nie ma przymusu by się przebijać mozolnie przez wszystkie wpisy czasem na wielu stronach, kompilować, robić notatki, by w końcu się i tak zagrzebać. Oczywiście, pewnie trochę przesadzam, ale są fora, gdzie po wysłaniu posta już nie ma jak poprawić przypadkowego błędu.

Na koniec...
wowa pisze:A w dodatku mam pewne plany co do guzika, a nie wiem, czy "cne" :?.
Tom_Cat pisze:Napisz w odpowiednim wątku, to zobaczę jakie masz plany i co można zrobić. ;)
Dzięki za deklarację. To chyba nie będzie w jakimś wątku, a raczej na priva, ale najpierw muszę trochę punktów z relacji nazdobywać i trochę podgrzać atmosferę... :klaniamsie:.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » środa, 7 lut 2018, 21:19

wowa pisze:W pierwszym poście wątku "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii", w części dot. Internetu, dodałem "Dopisek-korekta dot. dopłat do roamingu", dn. 25.01.2018.

To dobrze, najlepsze są korekty z bieżacych doświadczeń. :thumb up:
wowa pisze:UWAGA: przy wprowadzaniu korekt przydałoby się przekreślać nieaktualne już informacje np. tagiem >strike<. Czy można coś takiego wprowadzić?

Można. :mrgreen:
Piszesz, masz. ;)

Kod: Zaznacz cały

[przekresl]Tekst do przekreślenia[/przekresl]

Przycisk już dostępny nad okienkiem pisania posta. :geek:
Tekst do przekreślenia
wowa pisze:W pierwszym poście wątku "Wpis powyprawowy z wyjazdu Wielkanoc'2017 na Sycylii", w części dot. listy "CO WARTO BY PRZYWIEŹĆ Z SYCYLII?", dn. 26.01.2018, dodałem uwagi o zakupionych przez nas przedmiotach z listy.

Muszę wtrącić zdanie w tym temacie, :mrgreen: bo ta ceramika mnie zachwyca. Nie tylko naczynia, ale i stoliki (ten ze zdjęcia w pierwszym poście też), numery domów (w końcu się takiego dorobiłem, wprawdzie z innej wyspy niż Sycylia, ale też ładny :D ), nazwy ulic... Pięknie wyglądają, nie tylko te z Włoch, ale i z Hiszpanii, Portugalii... :)
wowa pisze:To chyba nie będzie w jakimś wątku, a raczej na priva, ale najpierw muszę trochę punktów z relacji nazdobywać i trochę podgrzać atmosferę... :klaniamsie:.

Dobrze. :thumb up:
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » wtorek, 13 lut 2018, 15:25

Tom_Cat pisze:Przycisk już dostępny nad okienkiem pisania posta. :geek:
Tekst do przekreślenia
Dzięki :hej:; stosuje się to to, ale tego: :drinking03: i tak się nie ima :lol:.

Tom_Cat pisze:Muszę wtrącić zdanie w tym temacie, :mrgreen: bo ta ceramika mnie zachwyca. Nie tylko naczynia, ale i stoliki (ten ze zdjęcia w pierwszym poście też), numery domów (w końcu się takiego dorobiłem, wprawdzie z innej wyspy niż Sycylia, ale też ładny :D ), nazwy ulic... Pięknie wyglądają, nie tylko te z Włoch, ale i z Hiszpanii, Portugalii... :)
No... (że tak powiem :D)
kafelka "witrażowa"; jak ono to robią?
zdobyte w okolicach Casa del Greco w Toledo
obrazek
kafelka "z nadrukami"; też bez hipotezy - jak to zrobić
zdobyta - nie pamiętam gdzie w Lisboa; taka sobie "turistica - rustica"

02 Lisboa w stylu retro.jpg
02 Lisboa w stylu retro.jpg (332.43 KiB) Przejrzano 25 razy
Oh, właśnie odkryłem powiększanie obrazka :kawa:, bo nie mogłem znaleźć w narzędziach (i nie pamiętałem atrybutów) jak zmieniać wymiary wyświetlanego obrazka. To się pobawiłem :hej:.
Załączniki
02 Don Cichot Casa del Greco Toledo.jpg
02 Don Cichot Casa del Greco Toledo.jpg (184.61 KiB) Przejrzano 25 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 23 lut 2018, 09:22 przez wowa, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Konrad
Administrator

Postautor: Konrad » wtorek, 13 lut 2018, 18:25

Witaj wowa i reszta ekipy. :hej: To to forum jeszcze istnieje? :shock: A ja ostatnio właśnie zastanawiałem się nad tym jak tam wypadła wyprawa i czy udało się dotrzeć do tych miejsc, o których dyskutowaliśmy. Nawet myślałem czy jakiegoś maila nie wysłać z zapytaniem. Będę musiał przestudiować najnowsze wieści. :D

Wróć do „Co warto: Sycylia”