Wynajem auta na Sycylii

pan-x

Wynajem auta na Sycylii

Postautor: pan-x » czwartek, 22 lut 2018, 13:59

Witam! Pod koniec maja wybieramy się ze znajomymi na Sycylię. W związku z tym proszę o wskazówki co do wynajmu auta. Czy istnieje możliwość wypożyczenia auta bez blokady środków na koncie i jakie wypożyczalnie polecacie?
filipk

Re: Wynajem auta na Sycylii

Postautor: filipk » poniedziałek, 26 lut 2018, 13:33

Istnije. Ja szukałem firmy bez karty kredytowej, depozytów etc - znalazłem AutoNoleggio One. Odbiór w Trapani.
Ubezpieczenie max jakie istnieje u nich, co wiąże się niestety z kwotą 40E/dzień. Ale mam święty spokój, wszak na koncie brak blokady. Auto oczywiście podmienili na dzień przed odbiorem. Chciałem Micrę, proponowali Citroena Picasso, jako że za wielki zacząłem narzekać. Znalazł się Focus i to było spoko. Fotki porobione, protokół oczywiście tylko po włosku, więc nic nie rozumiem - ale mam fotki z datownikiem. Auto bezproblemowe technicznie. Kontakt telefoniczny z firmą dobry, nawet po angielsku rozumieją. Przy zwrocie starszy pan wsiadł do auta, podpisałem protokół i ciao. Nawet go nie obszedł i nie obejrzał. Pewnie z uwagi na to ubezpieczenie. Także ogólnie polecam, choć jest dużo drożej niż z kartą i depozytem.
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » piątek, 2 mar 2018, 20:41

pan-x pisze:Pod koniec maja wybieramy się ze znajomymi na Sycylię.
My też. Kto wie, czy gdzieś się tam nie spotkamy :klaniamsie:.

filipk pisze: Auto oczywiście podmienili na dzień przed odbiorem.
:lol:, skąd ja ten film znam? I w najlepszej rodzinie trafi się taka ustawka. Ale w małej, lokalnej wypożyczalni to już niemal zasada. A z tych "najciekawszych" naszych doświadczeń to dostarczenie nam samochodu z pękniętą szybą przednią, od góry do dołu, całe szczęście, że po stronie pasażera. Wydający samochód co marudził po arabsku i trochę gulgotał po francusku. W tej sytuacji dokładnie sprawdziliśmy, czy uszkodzenie jest odnotowane w dokumentach. Dobrze jest mieć przygotowany słowniczek podstawowych słówek dot. tematu w lokalnym języku urzędowym. Policjant, który nas zatrzymał, parlał już bardzo płynnie, a my nic. Tylko palcem wskazywaliśmy na odpowiednie miejsce w dokumentach. A ten w końcu machnął ręką w sensie: "A jedźcie" i wyparlał coś, co już zrozumieliśmy: "Oto całe Marocco". A teraz... do rzeczy.

40 EUR/dzień za mały samochód (wariant bez karty kredytowej i bez depozytu) to moim daniem zbyt duża kwota. A składa się na nią:
  • ubezpieczenie jak za duży samochód (choć rezerwujesz mały - tak czuję przez skórę; jak zamiast małego dadzą duży samochód, wypożyczalnia nie musi podnosić stawki za ubezpieczenie)
  • wszelkie usługi dodatkowe (jak fotelik dla dziecka, GPS, drugi kierowca, itp. - nawet jeśli z tego nie korzystasz; jakby co, można o to powalczyć)
  • wyższa marża wzięta przez wypożyczalnię (bo nie masz karty kredytowej to bulisz więcej, a wszystko jest "na gębę", bez presji konkurencji innych wypożyczalni)
  • być może zupełnie nieuzasadniona "górka" (to przeczucia po tym, jak przeczytałem o parze zachodnioeuropejskich turystów, którzy za jakieś tam lody, w jakiejś tam restauracji, zapłacili 80 EUR - pół Palermo o tym gadało - i to bynajmniej nie było oszustwo, a specyfika tego "rynku").
A z kartą kredytową i depozytem? Ostatnio widziałem cenę 45 PLN/dzień; dziś jest 53 PLN/dzień za samochód klasy ekonomicznej, 5-drzwiowy. Do tego pełne ubezpieczenie (obejmujące udział własny, uszkodzenie szyb, lusterek i opon) za ok. 20 PLN/dzień. Łącznie, po przeliczeniach od 15 do 18 EUR/dzień za wszystko. Jak na mój gust - zbyt duża dysproporcja ceny 40 EUR/dzień.

Jakieś wyjście? Co najmniej dwa. Podaję je na podstawie doświadczeń z innych wypożyczali, w innych krajach UE (zakładam, że w UE zasady są dość podobne), a nie z samej Sycylii.

WARIANT 1
1. Zakładasz konto bankowe, zapewniasz stały dopływ gotówki na konto (powiedzmy połowę tego, co wydajesz miesięcznie) i realizujesz przez konto opłaty, zakupy przelewowe i inne.
2. Wyrabiasz kartę kredytową choćby na niewielki limit (Visa albo Mastercard).
3. Przed wyjazdem przelewasz przez konto na kartę pieniądze potrzebne na depozyt; ewentualne inne opłaty w wypożyczalni (np. za paliwo) realizujesz przez inną kartę, np. debetową, albo gotówką (oczywiście wcześniej sprawdzasz, czy gotówkę przyjmują). I JUŻ.
Wady: koszty obsługi konta (do 10PLN/miesiąc), karty kredytowej (do 100PLN/rok) i wysoki procent za wypłatę gotówki z karty (może być np. 20%), ale przecież zawsze możesz te pieniądze "odzyskać" płacąc później kartą kredytową za zakupy w sklepie, Internecie, rezerwacje, itp. Jakby nie liczyć, przy tygodniowym wynajęciu ww. samochodu ostatecznie oszczędność wyniesie co najmniej 500PLN z 1200PLN opłaty bez karty i depozytu.

WARIANT 2
1. Rezerwujesz samochód po atrakcyjnej cenie przez jakaś sieciówkę (expedia, argus car hire, europecar, ryanair); nie wykupujesz dodatkowego ubezpieczenia.
2. W wypożyczalni, już na miejscu, wykupujesz pełne ubezpieczenie do zarezerwowanego samochodu (byle nie do takiego z wyższej klasy, nawet jeśli dadzą "lepszy" samochód).
3. Zapłaty dokonujesz kartą debetową (oczywiście muszą na niej być odpowiednie środki); ty pilnujesz, by nie wciśnięto dodatkowych, płatnych usług, których nie potrzebujesz.
Wady: oczywiście ubezpieczenie wykupywane bezpośrednio w wypożyczali jest znacznie droższe niż to wykupywane przez Internet; czasem potrafi przekroczyć koszt rezerwacji samego samochodu. Ale to ciągle jest taniej, niż dokonywać rezerwacji kompleksowej usługi w określonej, lokalnej wypożyczalni, gdzie pozycja przetargowa klienta jest żadna. Pokażę na przykładzie. Dzisiejsza cena: 53 PLN/dzień to ok. 13EUR/dzień. Do podanej ceny 40 EUR/dzień pozostało jeszcze 27EUR/dzień. Niemożliwe, by wypożyczalnia zażądała za samo ubezpieczenie ponad dwa razy więcej niż za rezerwację!!! A jeśli już by się nawet tak zdarzyło, druga połowa Palermo będzie o tym opowiadała - takie lody dwa dwojga za 80EUR - byłoby o czym opowiadać.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » niedziela, 4 mar 2018, 10:52

Ogólnie, to warto mieć ubezpieczenie "od wszystkiego", bo może Ty nie uszkodzisz samochodu, ale Tobie też mogą. Wystarczy, że zaparkujesz gdzieś na mieście, a miejsca mało, ktoś zapragnie wyjechać "szybciej" :lol: i już auto obite. Jedziesz wąską drogą, albo gdzieś po górach, stuk, puk i lusterka już "zdemontowane". Ewentualnie kąt nachylenia drogi, może nie być "kompatybilny" z długością auta. Nie zabieram głosu, co do kwoty ubezpieczenia za dzień. Natomiast czasami jest tak, że wynajmujesz mały samochód, ale dostajesz większy, bo małe chwilowo "wyszły", płacisz oczywiście jak za mały, bo to w sumie nie Twój problem. :mrgreen:
Depozyty mogą mieć jedną wadę... Znam takich co mieli z tym problem, bo nie chcieli im odblokować depozytu, a "Giovanni" z wypożyczalni był "trudny" do zrozumienia... :lol: Ale "spożyte" nerwy to już bezcenne, za wszystko inne zapłacisz kartą... :lol:
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » sobota, 10 mar 2018, 16:07

Tom_Cat pisze:Ogólnie, to warto mieć ubezpieczenie "od wszystkiego".
Święta prawda.
I tylko uwaga, że >ubezpieczenie "od wszystkiego"< w różnych firmach | krajach mogą być znacząco różne. Jedno obejmie nawet ubezpieczenie :thumb up: od kosztu wystawienia dokumentów ubezpieczycielowi przez wypożyczalnię (te skrajnie pazerne wypożyczalnie potrafią wyszarpać 30 GBP); inne - nie obejmie nawet ani szyb, ani opon, ani lusterek.

Tom_Cat pisze:Nie zabieram głosu, co do kwoty ubezpieczenia za dzień.
I słusznie. Ja już zabrałem - byłem na bieżąco po wynajęciu samochodu, to czemu się nie podzielić informacjami. Teraz teraz wychodzi na to, że jeszcze muszę coś "podojaśnić".

Tom_Cat pisze:Natomiast czasami jest tak, że wynajmujesz mały samochód, ale dostajesz większy, bo małe chwilowo "wyszły", płacisz oczywiście jak za mały, bo to w sumie nie Twój problem. :mrgreen:
W tym zakresie mam inne doświadczenia - raczej częściej niż czasami, przynajmniej nam tak to się zdarza :mrgreen:. W skrajnym przypadku zamiast 5-drzwiowego economy dostaliśmy terenowęego SUV-a, notabene w nizinnym kraju.
Trzeba uważać, by przy okazji podmiany na większy samochód, wypożyczalnia nie doliczyła większego ubezpieczenia; tak próbowali z tym SUV-em zrobić, ale jest to działanie bezprawne - to wypożyczalnia nie wypełniła warunków umowy. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić wcześniej stawki ubezpieczenia i znać język obsługi.

Tom_Cat pisze:Depozyty mogą mieć jedną wadę...
Z doświadczenia mogę wymienić więcej wad depozytu i karty kredytowej. Niezwrócenie opłaty za paliwo przy wynajęciu z opcją "Full to full" - bo zapomnieli; groźba opłaty za transport na lawecie po wypadku, jeśli nie ma assistance w ramach umowy albo ubezpieczenia; pobranie opłaty za wystawienie dokumentów dla urzędu, który chce wyegzekwować mandat za upamiętnione fotoradarem wykroczenie; drobne opłaty 10-15 EUR nie wiadomo za co. To nie zdarza się na co dzień, ale zdarza, szczególnie w krajach południowych i wyspach z obrzeża Unii Europejskiej. No może z wyłączeniem Grecji, choć po ostatnich zawirowaniach z długami-kredytami wobec Unii mogło się coś pozmieniać.

Tom_Cat pisze:Znam takich co mieli z tym problem, bo nie chcieli im odblokować depozytu, a "Giovanni" z wypożyczalni był "trudny" do zrozumienia... :lol:
Tom_Cat, czy możesz podać jakieś szczegóły? Nie chodzi mi o nazwę wypożyczalni, czy nawet o kraj, ale o to, na jakiej podstawie odmawiali odblokowania.
Czy "Giovanni" oznacza odpowiednik greckiego "Manoli", naszego "głupi Jasio", czy raczej "udający Greka"? W jakiej sytuacji używać tego zwrotu?

Uwagi uzupełniające do wcześniejszego postu co do kwoty ubezpieczenia za dzień - następnym razem..
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » sobota, 10 mar 2018, 21:24

wowa pisze:Trzeba uważać, by przy okazji podmiany na większy samochód, wypożyczalnia nie doliczyła większego ubezpieczenia; tak próbowali z tym SUV-em zrobić, ale jest to działanie bezprawne - to wypożyczalnia nie wypełniła warunków umowy. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić wcześniej stawki ubezpieczenia i znać język obsługi.

Wowa poruszył bardzo ważną i istotną kwestię. Trzeba uważać, bo wypożyczalnie kombinują na każdym kroku, chwila nieuwagi i konto/portfel lżejszy. :?
wowa pisze:Tom_Cat, czy możesz podać jakieś szczegóły? Nie chodzi mi o nazwę wypożyczalni, czy nawet o kraj, ale o to, na jakiej podstawie odmawiali odblokowania.

Kraj to oczywiście Italia. :lol: Dokładniej, to wyspa na "S", kierunek północny-zachód od Sycylii. Nie pamiętam dokładnie, chyba chodziło o jakieś uszkodzenia... :mysli01: Ale jest pewien "Gość", który może to pamiętać. Zaraz mu to zlecę. :mrgreen:
wowa pisze:Czy "Giovanni" oznacza odpowiednik greckiego "Manoli", naszego "głupi Jasio", czy raczej "udający Greka"? W jakiej sytuacji używać tego zwrotu?

To jest tylko moje własne nazewnictwo. Jakoś trzeba "uosobić", w tym przypadku przedstawiciela wypożyczalni. :mrgreen: Akurat padło na Giovanni'ego. ;) Zbieg okoliczności, mogło trafić na jakieś inne imię. Czasami uosabiam jakąś postać jako Giuseppe, ale jest on bohaterem pozytywnym. :)
Awatar użytkownika
Linx
Moderator

Postautor: Linx » sobota, 10 mar 2018, 21:46

Tom_Cat pisze:Ale jest pewien "Gość", który może to pamiętać. Zaraz mu to zlecę. :mrgreen:

Zlecenie przyjęte. :P
wowa pisze:na jakiej podstawie odmawiali odblokowania.

Powód 1.
Jak się człowiek spieszy - to pstryk i ma zdjęcie. :lol:
wowa pisze:pobranie opłaty za wystawienie dokumentów dla urzędu, który chce wyegzekwować mandat za upamiętnione fotoradarem wykroczenie;

Powód 2.
Jak się nie patrzy co się podpisuje. :evil:
Tom_Cat pisze:Nie pamiętam dokładnie, chyba chodziło o jakieś uszkodzenia... :mysli01:

Bo to było dawno temu. Zarysowania znaleźli.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » sobota, 10 mar 2018, 22:05

Linx pisze:Zlecenie przyjęte. :P

Dziękuję. ;)
Linx pisze:Jak się człowiek spieszy - to pstryk i ma zdjęcie. :lol:

I to zawsze w najmniej spodziewanym miejscu. :lol:
Linx pisze:Jak się nie patrzy co się podpisuje. :evil:

Racja. :( Zacytuję sam siebie.
Tom_Cat pisze:Trzeba uważać, bo wypożyczalnie kombinują na każdym kroku, chwila nieuwagi i konto/portfel lżejszy. :?
pan-x

Postautor: pan-x » niedziela, 11 mar 2018, 20:13

Dziękuję za pomoc! Wasze porady są bardzo przydatne. Niestety muszę przesunąć wyjazd bo żona nie dostała urlopu w tym terminie.

Wróć do „Komunikacja Sycylia”